top of page

I N F O

Maratón Pohronským Inovcom je maratónsky beh a diaľkový pochod v pohorí Pohronský Inovec. V roku 2022 ktorý sa koná v náhradnom termíne 26. marca ako komunitná a benefičná akcia. Podujatie organizuje o.z. Turistický klub Filozof. Trasa Vám predstaví mnoho z krásy tohoto pohoria so sopečným pôvodom.

Po uvoľnení opatrení súvisiacich s pandémiou COVID-19, čo umožňuje realizáciu verejného športového podujatia, sme sa rozhodli Maratón Pohronským Inovcom pripraviť na mimoriadny termín - sobotu 26. marca 2022. Pôjde o komunitné podujatie s obmedzeným počtom štartujúcich osôb. Vzhľadom na aktuálne veľmi smutné dianie na Ukrajine, kde ľudia čelia ohrozeniu a núdzi v dôsledku ruského útoku a tragických vojnových udalostí, sme sa rozhodli, že cieľom podujatia bude podporiť zdravotnícku humanitárnu organizáciu MAGNA

 

MAGNA pôsobí medzinárodne a poskytuje pomoc deťom a ich rodinám v núdzi, vrátane obetí prírodných katastrof, vojen a konfliktov. MAGNA poskytuje pomoc ľuďom postihnutým konfliktom na Ukrajine.

ÚČASŤ:

Privítame bežcov a turistov, ktorí si chcú vyskúšať 42 kilometrov dlhú trasu v Pohronskom Inovci. Limit počtu registrácii pre kategórie Muži a Ženy je stanovený na 100 (spolu), ďalších 20 miest je vyhradených pre kategóriu maratón so psom.

Podujatia Maratón Pohronským Inovcom 2022 sa môže zúčastniť iba osoba s minimálnym vekom 18 rokov (t.j. osoba, ktorá najneskôr deň pred štartom dovŕšila vek 18 rokov). 

Účasť na podujatí Maratón Pohronským Inovcom je dobrovoľná a na vlastné nebezpečenstvo. Organizátori nezodpovedajú za škody účastníkom vzniknuté ani nimi spôsobené.     

 

Pred štartom požadujeme predložiť vyplnený a podpísaný "Informovaný súhlas účastníka":

 

Dôrazne odporúčame všetkým účastníkom absolvovať pred podujatím Maratón Pohronským Inovcom 2022 individuálnu lekársku prehliadku.

KATEGÓRIE

 

 • Muži

 • Ženy

 • Maratón so psom - muži

 • Maratón so psom - ženy

 

PREZENTÁCIA
 

Prezentácia účastníkov sa koná 26. marca 2022 pri budove Základnej školy sv. Alžbety v Novej Bani na Školskej ulici 15 (ako sa dostať ku škole zo železničnej stanice si môžete pozrieť TU). Prezentácia bude prebiehať medzi 07.30 a 08.45 hod.

V budove základnej školy si budete môcť odložiť svoje veci (napr. oblečenie a obuv do cieľa a podobne). V budove sú k dispozícii toalety (prízemie). Vstup do budovy školy s respirátorom.

POVINNÁ VÝBAVA

 

 • Mobilný telefón (z bezpečnostných dôvodov)

 • Izotermická fólia

 • Vlastný pohár alebo hrnček (min 0,2 L), akceptujeme aj fľašu so širokým hrdlom

 • Respirátor

 • Doklad totožnosti (občiansky preukaz)

Ako nepovinnú výbavu odporúčame čelovú lampu, GPS alebo aspoň turistickú mapu pohoria Pohronský Inovec, fotoaparát (stačí v mobilnom telefóne) pre odfotenie samokontroly, turistické paličky, nápoj.

PRAVIDLÁ PRE KATEGÓRIU MARATÓN SO PSOM
 

 • Vek psa minimálne 12 mesiacov.

 • Pretekár môže štartovať aj s viacerými psami.

 • Počas preteku nie je povolený pohyb psa na voľno.

 • Pes musí byť po celú dobu preteku na dobre sediacom​ postroji pripútaný vôdzkou (ideálne s odpružením - amortizérom) o psovoda.

 • Na preteku nie je povolené viesť psa na obojku s vôdzkou v ruke.

 • Psovod by mal mať opasok - sedák, o ktorý je pripnutá vôdzka s amortizérom.

 • Vysoko odporúčame mať vo výbave na preteky ochranné papučky pre psa (papučky určené na ochranu labiek - 2 ks pre každého štartujúceho psa).

 • Odporúčame mať vo výbave na preteky misku pre psa.

 • Počas preteku a rovnako po dobehnutí do cieľa je nutné psovi zabezpečiť dostatok vody na pitie a schladenie sa.

 • Pretekári sú povinní priniesť si očkovací preukaz pre psa (psov), s ktorými sa chcú zúčastniť preteku. Pred štartom budú očkovacie preukazy skontrolované prítomným veterinárom a úspešná kontrola preukazu potvrdená usporiadateľom na prezentácii. Bez platného očkovacieho preukazu nie je účasť možná!
   

ŠTART

 

Štart je spoločný o 09.00 hod. Bežci štartujú z areálu Základnej školy sv. Alžbety v Novej Bani.

 

OBČERSTVOVACIE STANICE

 

Na 18,5. km trasy (chata Jaďová - odbočka doprava zo zelenej turistickej značky cca 100 metrov) sa bude nachádzať občerstvovacia stanica. Pripravený tu bude čaj, voda, iontový nápoj a jedlo. Odbočka zo zelenej turistickej značky ku chate sa nachádza cca 150 metrov za križovatkou lesných asfaltových ciest, kde je aj rozcestník Jaďová

Druhá občerstvovacia stanica bude v blízkosti miesta zvaného Štambrk (približne 33. kilometer trasy). Pripravený tu bude čaj, voda, iontový nápoj a jedlo.

KONTROLNÉ BODY

 

Živé kontrolné stanovište K1 bude na mieste občerstvovacej stanice (chata Jaďová, 18,5. km, časový limit do 13:00 hod.). Okrem neho sa na trase bude nachádzať jedna samokontrola (rázcestník Pod Malým Inovcom, kliešte). Druhé živé kontrolné stanovište (K2) bude v blízkosti miesta zvaného Štambrk (približne 33. kilometer trasy). Na trase bude minimálne jedna živá tajná kontrola.

 

Chýbajúci kontrolný bod znamená diskvalifikáciu účastníka. GPX (záznam z GPS) nie je náhradou za chýbajúci kontrolný bod.

V prípade odstúpenia z pretekov mimo kontrolné stanovšte je účastník povinný informovať organizátora telefonicky.

OCHRANA PRÍRODY
 

Účastníci podujatia sa musia správať ohľaduplne k prírode, nesmú zbytočne vybočovať zo značených turistických chodníkov a ciest, ktorými prebieha trasa Maratónu Pohronským Inovcom.
 
Účastníci nesmú odhadzovať odpadky v prírode mimo organizátormi obsadené kontrolné stanovištia, kde sa budú nachádzať vrecia na odpad. Odhadzovanie odpadkov v prírode mimo organizátormi obsadené kontrolné stanovištia je penalizované diskvalifikáciou.


CIEĽ

 

Cieľ  sa nachádza pri budove Základnej školy sv. Alžbety v Novej Bani (Školská ul. 15). Časový limit pre príchod do cieľa je do 18.00 hod. (9 hod. od štartu).

V cieli bude pripravené balené občerstvenie. 

STAV TRASY A UPOZORNENIA

Informácie o stave trasy sú zo štvrtka 24. marca 2022.

 • Od štartu po Loksovu lúku je trasa suchá.

 • Na konci Loksovej lúky (podmočený terén) a hlavne na zelenej značke začínajúcej na Loksovej lúke je v lese sneh, ktorý sa miestami strieda s ľadom a blatistými úsekmi - takýto mix pokračuje po Inovecké sedlo.

 • V Záhradskej a Osnej doline, kde je o pár stupňov menej ako na lúkach, sú miestami ľadové úseky, dajú sa však obísť bokom.

 • Pred odbočkou na Drozdovo vám rozmočený chodník pravdepodobne pridá kilové závažia na topánky. ;-)

 • Pozor si treba dať na zelenej značke za sedlom Sedlová skala - ako obvykle tu na kamenisto-blatistom chodníku tečie voda.

 • Majitelia psov na farme na začiatku Bukoviny ako aj v rodinnom dome v sedle Kuchyňa boli upozornení na sobotné preteky vrátane informácie o bežcoch so psami.

 

Pripájame informácie k orientácii na trase.

 • Na konci Bukoviny si treba dať pozor na orientáciu - je tu viacero chodníkov súvisiacich s ťažbou dreva na svahu hore. Treba ísť najprv rovno (t.j. nezabočiť doľava popri plote pozemku) a o niekoľko metrov vyššie doľava a následne na širokej lesnej ceste opäť doľava (značka je na pni odrezaného stromu).

 • Zvýšte pozornosť na úseku so zelenou turistickou značkou za Loksovou lúkou. Zelená značka je na stromoch horšie vididteľná a chodník je kvôli snehu menej výrazný (hlavne pomedzi "vianočné stromčeky" nad strmým stúpaním).

 • V kontrolných kartách je úsek za K2 Štambrk do sedla Kuchyňa označený ako s vlastným značením. Na mapách tu nie je už zobrazená turistická značka. Modrá turistická značka spolu s červenou cykloznačkou sa však nachádzajú v teréne (natrafíte na ne pri stromoch nad družstvom) a vedú smerom k sedlu Kuchyňa.

 • Úsek na zelenej značke "za oranžovým mikrobusom" - pôvodný chodník vedúci priamo je nepoužívaný, trasa aj značka vedú doľava a cca po 100 metroch doprava pomedzi ohradníky pasienku. Na konci lúky sa odbáča doprava.

 • Trasa pretekov je doznačená vlastným značením (jeho hustota závisí od orientačnej náročnosti úsekov).

PARKOVANIE
 

Informácii o možnostiach parkovania v Novej Bani nájdete na webstránke mesta.

Obmedzený počet parkovacích miest sa nachádza pri budove základnej školy sv. Alžbety (v areáli školy, pozor na parkovanie pri východoch), ďalšie miesta na parkovanie sa nachádzajú v blízkosti križovatky pri supermarkete COOP.

Pozor, veľké parkovisko pri supermarkete LIDL je platené. Je určené predovšetkým pre zákazníkov, prvá hodina je zadarmo, každá ďalšia začatá hodina je spoplatnená.

Parkoviská okolo budovy supermarketu COOP sú vyhradené pre zákazníkov.

KONTAKT
 

E-mail: maratoninovcom@gmail.com

Prosíme vás, aby ste nám komunikáciu ohľadom registrácie resp. storna registrácie, Vašej účasti na pretekoch a prípadné otázky zasielali výlučne prostredníctvom e-mailu alebo formuláru, ktorý nájdete v sekcii KONTAKT.

bottom of page