I N F O

Maratón Pohronským Inovcom je zimný maratónsky beh a diaľkový pochod, ktorý sa koná v roku 2021 v náhradnom termíne 4. decembra. Podujatie organizuje o.z. Turistický klub Filozof. Trasa Vám predstaví mnoho z krásy tohoto pohoria so sopečným pôvodom.

Privítame všetkých bežcov a turistov s minimálnym vekom 18 rokov (pre účastníkov s vekom od 15 rokov pozri ďalší odsek "ÚČASŤ"), ktorí si chcú vyskúšať 42 kilometrov dlhú trasu v zimnom Pohronskom Inovci. Limit počtu účastníkov pre kategórie Muži a Ženy je stanovený na 160 (spolu), ďalšie miesta sú vyhradené pre kategóriu maratón so psom.

ÚČASŤ:

Podujatia Maratón Pohronským Inovcom 2021 sa môže zúčastniť iba osoba s minimálnym vekom 18 rokov (t.j. osoba, ktorá najneskôr deň pred štartom dovŕšila vek 18 rokov). Osobe s vekom od 15 do 17 rokov bude štart umožnený v prípade, že na miesto prezentácie sa dostaví jej rodič/zákonný zástupca, ktorý v prítomnosti organizátora podpíše súhlas so štartom neplnoletého účastníka na podujatí Maratón Pohronským Inovcom a organizátor svojim podpisom na tom iste mieste odsúhlasí štart neplnoletej osoby.

Účasť na podujatí Maratón Pohronským Inovcom je dobrovoľná a na vlastné nebezpečenstvo. Organizátori nezodpovedajú za škody účastníkom vzniknuté ani nimi spôsobené.     

 

Pred štartom požadujeme predložiť vyplnený a podpísaný "Informovaný súhlas účastníka", ktoré si môžete stiahnuť TU.

 

Dôrazne odporúčame všetkým účastníkom absolvovať pred podujatím Maratón Pohronským Inovcom individuálnu lekársku prehliadku, najmä v prípade, ak účastník prekonal infekčné ochorenie (angína, chrípka atď.) za obdobie posledných 6 až 8 týždňov pred štartom pretekov Maratón Pohronským Inovcom 2021.

KATEGÓRIE

 

 • Muži

 • Ženy

 • Maratón so psom - muži

 • Maratón so psom - ženy

 

PREZENTÁCIA
 

Prezentácia účastníkov sa koná v budove Základnej školy sv. Alžbety v Novej Bani na Školskej ulici 15 (ako sa dostať ku škole zo železničnej stanice si môžete pozrieť TU). Prezentácia bude prebiehať medzi 07.30 a 08.45 hod.

V budove základnej školy si budete môcť odložiť svoje veci (napr. oblečenie a obuv do cieľa a podobne).

POVINNÁ VÝBAVA

 

 • Mobilný telefón (z bezpečnostných dôvodov)

 • Izotermická fólia

 • Vlastný pohár alebo hrnček (min 0,2 L), akceptujeme aj fľašu so širokým hrdlom

Ako nepovinnú výbavu odporúčame čelovú lampu, GPS alebo aspoň turistickú mapu pohoria Pohronský Inovec, fotoaparát (stačí v mobilnom telefóne) pre odfotenie samokontroly, turistické paličky, nápoj.

PRAVIDLÁ PRE KATEGÓRIU MARATÓN SO PSOM
 

 • Vek psa minimálne 12 mesiacov.

 • Pretekár môže štartovať aj s viacerými psami.

 • Počas preteku nie je povolený pohyb psa na voľno.

 • Pes musí byť po celú dobu preteku na dobre sediacom​ postroji pripútaný vôdzkou (ideálne s odpružením - amortizérom) o psovoda.

 • Na preteku nie je povolené viesť psa na obojku s vôdzkou v ruke.

 • Psovod by mal mať opasok - sedák, o ktorý je pripnutá vôdzka s amortizérom.

 • Vysoko odporúčame mať vo výbave na preteky ochranné papučky pre psa (papučky určené na ochranu labiek - 2 ks pre každého štartujúceho psa).

 • Odporúčame mať vo výbave na preteky misku pre psa.

 • Počas preteku a rovnako po dobehnutí do cieľa je nutné psovi zabezpečiť dostatok vody na pitie a schladenie sa.

 • Pretekári sú povinní priniesť si očkovací preukaz pre psa (psov), s ktorými sa chcú zúčastniť preteku. Pred štartom budú očkovacie preukazy skontrolované prítomným veterinárom a úspešná kontrola preukazu potvrdená usporiadateľom na prezentácii. Bez platného očkovacieho preukazu nie je účasť možná!
   

ŠTART

 

Štart je spoločný o 09.00 hod. Bežci štartujú z areálu Základnej školy sv. Alžbety v Novej Bani.

 

OBČERSTVOVACIA STANICA

 

Na 18,5. km trasy (chata Jaďová - odbočka doprava zo zelenej turistickej značky cca 100 metrov) sa bude nachádzať občerstvovacia stanica. Pripravený tu bude čaj, voda, iontový nápoj a jedlo. Odbočka zo zelenej turistickej značky ku chate sa nachádza cca 150 metrov za križovatkou lesných asfaltových ciest, kde je aj rozcestník Jaďová. Občerstvenie bude k dispozícii aj na živej tajnej kontrole.

KONTROLNÉ BODY

 

Živé kontrolné stanovište bude na mieste občerstvovacej stanice (chata Jaďová, 18,5. km, časový limit do 13:00 hod.). Okrem neho sa na trase bude nachádzať jedna samokontrola (rázcestník Pod Malým Inovcom, kliešte) a minimálne jedna živá tajná kontrola (s nápojmi a občerstvením).

 

Chýbajúci kontrolný bod znamená diskvalifikáciu účastníka. GPX (záznam z GPS) nie je náhradou za chýbajúci kontrolný bod.

V prípade odstúpenia z pretekov mimo kontrolné stanovšte je účastník povinný informovať organizátora telefonicky.


CIEĽ

 

Cieľ  sa nachádza v budove Základnej školy sv. Alžbety v Novej Bani (Školská ul. 15). Časový limit pre príchod do cieľa je do 18.00 hod. (9 hod. od štartu).

V cieli bude pripravená kapustnica (s chlebom). Kapustnicu je potrebné si objednať vopred (možnosť v prihlasovacom formulári).

V cieli sa po dokončení trasy bude dať osprchovať.

UPOZORNENIA

V prípade zľadovatelého terénu (podmienky na trase overíme počas víkendu a taktiež v týždni pred pretekmi) určite odporúčame pribaliť bežecké protišmykové návleky (nesmeky).

Miestni urbárnici nás upozornili na výskyt medveďa v oblasti pod Malým Inovcom. Pri prechode touto časťou preto zvýšte pozornosť.

DOPRAVA
 

Príchod vlaku do Novej Bane zo smeru od Bratislavy je o 08.13 hod., príchod vlaku zo smeru od Banskej Bystrice je o 07.41 hod. Ďalšie informácie o spojoch nájdete TU.

PARKOVANIE
 

Informácii o možnostiach parkovania v Novej Bani nájdete na webstránke mesta.

Obmedzený počet parkovacích miest sa nachádza pri budove základnej školy sv. Alžbety (v areáli školy, pozor na parkovanie pri východoch), ďalšie miesta na parkovanie sa nachádzajú v blízkosti križovatky pri supermarkete COOP.

Pozor, veľké parkovisko pri supermarkete LIDL je platené. Je určené predovšetkým pre zákazníkov, prvá hodina je zadarmo, každá ďalšia začatá hodina je spoplatnená 2 EUR.

Parkoviská okolo budovy supermarketu COOP sú vyhradené pre zákazníkov.

KONTAKT
 

E-mail: maratoninovcom@gmail.com

Prosíme vás, aby ste nám komunikáciu ohľadom registrácie resp. storna registrácie, Vašej účasti na pretekoch a prípadné otázky zasielali výlučne prostredníctvom e-mailu alebo formuláru, ktorý nájdete v sekcii KONTAKT.